
“Proučavajući koartikulaciju shvatili smo što sve ne znamo o govoru”, napisao je autor. Govor je kompleksan proces svojstven samo nama ljudima, čini nas jedinstvenima. Imajući to na umu, važno je razumjeti kako se formira te koji sve procesi prethode izgovoru.
KOARTIKULACIJA. Što sve ne znamo o govoru? pruža bolje razumijevanje govornog sustava. Ovaj moderni sveučilišni priručnik namijenjen je stručnjacima (logopedima, fonetičarima), ali je pisan tako da ga mogu pratiti i zainteresirani laici. Znaatan je prinos znanstvenoj zajednici, kao prvo djelo koje na sustavan način prikazuje slojevitost govora kroz prizmu koartikulacije. Osim toga, pojam koartikulacije približava široj zainteresiranoj javnosti. Knjiga ostavlja prostor za ozbiljno bavljenje fonetikom, za istraživanje, pruža kvalitetnu podlogu za daljnje učenje i za razmišljanje.
Marko Liker izvanredni je profesor na Odsjeku za fonetiku na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Usavršavao se na Sveučilišnom koledžu Queen Margaret u Edinburghu. Znanstveni interesi su mu u područjima artikulacijskih i koartikulacijskih procesa, biomehaničkih i jezično specifičnih karakteristika proizvodnje govora te primjeni instrumentalnih fizioloških istraživačkih tehnika na sučelju fonetike i fonologije, u sociofonetici i kliničkoj fonetici. Za svoj znanstveni rad primio je nekoliko nagrada. Trenutno je glavni istraživač na projektu HRZZ-a Koartikulacija u hrvatskom govoru: instrumentalno istraživanje (KROKO). Objavio je preko 30 znanstvenih radova, a izlagao je na preko 30 međunarodnih i domaćih znanstvenih skupova.