Objavljeno Komentiraj

Svjetski dan mentalnog zdravlja: Kako s djecom razgovarati o emocijama uz pomoć knjiga

Danas obilježavamo Svjetski dan mentalnog zdravlja koji nas podsjeća koliko je važno brinuti o emocionalnoj dobrobiti, ne samo odraslih, već i djece. Djeca, baš kao i odrasli, prolaze kroz razne emocionalne izazove, a razgovor o emocijama može biti ključan korak prema zdravom emocionalnom razvoju. Kako bi roditeljima olakšala ovaj važan zadatak, Ibis grafika nudi bogat izbor knjiga koje se bave temama emocija, samosvijesti i međuljudskih odnosa.

Ove knjige osmišljene su kako bi roditeljima pomogle da na razumljiv i empatičan način s djecom razgovaraju o njihovim osjećajima – od radosti i tuge, do ljutnje, straha i drugih emocija. Kroz priče prilagođene njihovom uzrastu djeca mogu naučiti prepoznati i imenovati svoje emocije, ali i pronaći načine kako se nositi s njima na zdrav način.

Gdje se skriva Vedran?

Gdje se skriva Vedran?
I kada se čini da ga nigdje nema, on je svuda i u svemu oko nas.
Ne moramo ga vidjeti, možemo ga osjetiti.
Možda je u kiši, možda je u glazbi, možda plovi morem s nama bliskim ljudima koji više nisu tu, a zauvijek su u nama.
Gdje se skriva Vedran? slikovnica je s malo riječi u kojoj se smrt nigdje ne spominje, već priča govori o vječnosti i pruža utjehu time što nam prikazuje kako su naši najmiliji uvijek s nama. Čak i kada više nisu tu, oni postoje u našim srcima.

Plava patka

Mama, sjećaš li se ovog mjesta?
Ovog plavog jezerca
Gdje smo se ti i ja prvi put sreli…
Bilo je to jednog jesenjeg dana.
Plava patka začula je plač bebe i otplivala k njoj.

Ova knjiga na prekrasan način slavi ljubav između roditelja i djeteta (posebno u posvojiteljskim/udomiteljskim obiteljima).

U blizini živi djevojčica

Djevojčica iz slikovnice Ide Mlakar Črnič živi među nama, ali je ne primjećujemo. Ne vidimo je kada hoda ulicom, ne zanima nas kako se osjeća i ne primjećujemo kada nestane. Iz mjeseca u mjesec djevojčica iz razreda, koja priča priču, primjećuje koliko je ova nevidljiva djevojčica drugačija od njih. Ipak, na kraju priče ona shvaća da je i nevidljiva djevojčica samo djevojčica koja je željela biti princeza poput drugih djevojčica, ali prilike u kojima s našla, nisu joj to omogućile. Slikovnica nosi važnu poruku o prihvaćanju i jednakosti.

Veliki zločesti vuk u mojoj kući

Ima hladan pogled,
oštre očnjake..
Sve je strašniji.

Valérie Fontaine bavi se teškom, ali nažalost vrlo aktualnom temom: nasiljem u obiteljskom okruženju. Veliki zločesti vuk pojava je s kojom se danas susreće previše obitelji, a ova slikovnica vrlo promišljeno s tek nekoliko riječi po stranici otvara ovu temu. Slikovnica je pisana kroz oči djevojčice koja gleda kako veliki zločesti vuk svakog dana njenu majku naziva ružnim imenima, dok se djevojčica cijelo to vrijeme trudi biti poslušna i ne razljutiti vuka. No, nije uspjela, zločesti vuk ostavio je tragove svojih prstiju i na njenim rukama… Priča završava s nadom da će stvari za djevojčicu i njenu majku postati bolje, a čitatelje potiče na razmišljanje i osvještava o ovom problemu s kojim se mnogi i dalje suočavaju.

Ono s Leom

Jednog dana Lea nema. Tako počinje. Mama mu ne ostavlja poruku, učiteljica ga ne poznaje. Stoga mora krenuti u potragu za samim sobom. Srećom, Max Halters želi mu pomoći. Jer on je siguran da si tu čak i kad te neko vrijeme nema. To je početak jedinstvene pustolovine, s policajkom, pticom, tatom, tortom i kaskaderom.
Ono s Leom grafički je roman koji na jedinstven način obrađuje osjetljive teme poput tuge, nedostajanja i nošenja s gubitkom (drugih i sebe). Naime, jednog dana Lea nije bilo, nije ga bilo u parku ni kod kuće ni u školi. Zato je morao krenuti u potragu za samim sobom. Srećom, u ovu pustolovinu neće ići sam.

Knjiga Ono s Leom objavljena je u sklopu projekta Knjige na plaži čija je provedba sufinancirana sredstvima programa Kreativna Europa.

Na Svjetski dan mentalnog zdravlja važno je prisjetiti se koliko su razgovori o emocijama bitni za zdrav razvoj djece. Knjige iz Ibis grafike pružaju odličan temelj za te razgovore, pomažući roditeljima da na jednostavan i nježan način objasne složene emocionalne procese. Čitanjem tih knjiga zajedno, roditelji i djeca mogu produbiti svoje odnose, dok istovremeno razvijaju emocionalne vještine koje će im služiti kroz cijeli život.

Odgovori