Opis
Generativna fonologija pruža temeljit uvod u glavna načela i istraživačke metode generativne fonologije, najnaprednijega teorijskoga okvira za proučavanje jezičnoga glasovnoga sustava.
Knjiga je namijenjena studentima, nastavnicima i znanstvenicima s područja lingvistike, fonetike i kognitivne znanosti.
Zbog jasnoće kojom je sadržaj izložen, knjiga je prikladna široku spektru jezikoslovaca, ali istovremeno pruža obilje informacija korisnih i naprednijim istraživačima koji se bave proučavanjem jezika, govora i njihova složenoga odnosa.
U ovoj knjizi prvi put su na hrvatskome jeziku sintetizirane ključne spoznaje raznolikih modela generativne fonologije, koje su ovdje ujedno i uklopljene u širi povijesni, teorijski i primijenjeni kontekst kognitivne znanosti.
Na jedinstven i originalan način opisani su mnogi vidovi hrvatske fonologije kao što su jednačenja konsonanata po zvučnosti i tvorbenome mjestu te ispadanja i umetanja segmenata.
Primjena generativne fonologije na hrvatski dovela je do spoznaja koje do sada u hrvatskoj lingvistici nisu postojale, kao što su primjerice jednačenje hrvatskih nazala prema kontinuiranosti te točan poredak fonoloških operacija u složenijim slučajevima višestrukih glasovnih promjena, tako da osim svojom didaktičnom vrijednošću knjiga doprinosi hrvatskoj znanosti i novim originalnim otkrićima.
Knjiga Generativna fonologija stoga je jedinstveni fonološki priručnik koji i s teorijske i s primijenjene strane popunjava jaz između tradicionalne fonologije koja je svojstvena hrvatskoj lingvistici i najnovijih uvida moderne fonologije.
Njezina je osnovna poruka da je fonologiju moguće i potrebno proučavati dosljedno kao granu kognitivne znanosti, sa svim konceptualnim i metodološkim implikacijama koje takav istraživački program donosi, a koji je detaljno i pristupačno u ovoj knjizi izložen.
O autoru
Veno Volenec docent je na Odsjeku za lingvistiku na Sveučilištu Concordia (Montreal, Kanada). Godine 2013. diplomirao je kroatistiku i fonetiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a 2018. godine doktorirao je lingvistiku na istome fakultetu. Glavna su mu područja znanstvenoga interesa teorijska fonologija, odnos fonologije i fonetike te neurobiologija jezika i govora. U okvirima tih područja objavio je dvadesetak znanstvenih radova u hrvatskim i stranim publikacijama; održao je dvadesetak izlaganja na međunarodnim znanstvenim skupovima, od čega četiri puta kao neurobiološki utemeljene teorije o sučelju između fonologije i fonetike, čije je teorijske postavke i empirijske rezultate iznio u nizu publikacija i pozvanih izlaganja.
Recenzije
Još nema recenzija.